Frimärksauktion 15/7

Signerat BPP

Vår frimärksauktion nr 76 finns nu på www.frimarksauktioner.se , både auktionslistan med bilder på alla objekten och en pdf-katalog. Auktionen avslutas 15/7 kl 18:00.

Auktionen omfattar 1883 utrop med frimärken. Allt från enkelobjekt från olika länder samt samlingar, partier och lådor.
Auktionens sista objekt är ett orört parti vykort.

Bl.a. finns många svenska enkelobjekt som 50 öre luftpost 1920 med vattenmärke krona, både stämplad och ostämplad. Flera trevliga postfriska bandmärken. Bland det utländska objekten finns del 3 med signerade märken från den tyska inflationen och den ovanliga 1 SCUDO från Kyrkostaten. Bland samlingarna finns Ryssland ** 1992-2018 i fyra album och en Storbritannien med bl.a. One Penny Black.

Bli först med att kommentera

Lämna ett svar